Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

insanbilim ve islambilim

Nereden Yazdırıldığı: YöntemBilim Forumu
Kategori: Yöntem Bilim
Forum Adı: Yöntembilim
Forum Tanımlaması: Yöntembilim Üzerine Paylaşımlarınız
URL: http://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=2486
Tarih: 21-Eylül-2024 Saat 22:38
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com

Konu: insanbilim ve islambilim
Mesajı Yazan: osmanziya
Konu: insanbilim ve islambilim
Mesaj Tarihi: 21-Eylül-2024 Saat 13:43
Bir çalışmayı burada yaptıktan sonra.. web sayfamda paylaşıyorum.. sonra onun linkini web sayfalarında paylaşıyorum. Paylaşırken de yeni YAZILAR yazıyorum.. bunu on onbeş yıldır yapa yapa.. yani YBA tanıtımı için reklamlar yaparen ve onun öğrenilmesi ve kullanılması ve yararlanılması yolunda beğendirmeler propagandalar ederken.. ortaya içerik koyarken kullandığım İNSANBİLİMİN ve İSLAMBİLİMİN materyalleri ortaya çıkıyor. Katılım olmadığından bu kendimin kendi ile konuşmasına dönüşüyor.. aslında katılım olsa dahi sonuç yine değişmiyor.. insan kendi kendiyle konuşuyor.. kendisi bir HİÇ olduğundan konuşması da bir HİÇ oluyor mu dersiniz.. solipsizme ve teozofi ve tarikata bakarsanız bu böyle.. bu paylaşımda bu konuda bir işarette bulundum.. ZİKİR hakkında.. her ise.. sonuçta ortada bir çığlıktan çıkan bir çağrı bulunuyor.. çekimine kapıldıklarından ya da çelimine tutulduklarınızda bir fırsat bulup baktığınız bunun ne olduğunu görebilirsiniz. Saygılarımla osmanziya 21.09.2024

MEDD

Yirmi dosyanın sonunda oluşan MED tablosu.. bir burada İNSAN'ı anlatıyoruz.. bu dosyayı kırka çıkarıp sonra bunun herkesin anlayacağı bir şekilde düz yazıya çevirip yayımlasam.. ki bunu asla yapmam.. yapamam.. inanın üçüncü baskı ve üçüncü   altı ayda.. medyatik bir YAZAR olurum.. ancak siz iki sene içinde ciddi bir şekilde adanıp YBA öğrenseniz.. üç yüz bin değil üç milyon okuyucuya beden bir İNSAN olursunuz.. çünkü okuyucu olmak kolay İNSAN olmak zordur.. okuma ve yazma bilmek sıradan kimlik.. ancak düşünmek ve anlamak OLAĞANÜSTÜ bir kişiliktir. İşte YBA bizi bu yolu açıyor.. ancak sizi yeme içme ile geçiminizi sağlamayı yani içine sıçtığım dünyayı bir şey sanıyorsunuz. Bu ANLATIM yukarıda anlattığım TOST işinin tam tersidir.. işte DİN böyledir.. hayat böyledir.. ancak gözleriniz kör ve gönülleriniz kapalı ise bunu anlamaz beni ya delilik ya de kendini beğenmişlikle suçlarsınız.. zaten insan insanı.. dost olmazsa.. böyle görür.

AMED

On dosyanın sonunda oluşan AMED dosyası.. burada insanı bir başka türlü anlatıyoruz.. bu dosyalar 100 dosyaya ulaşabilir.. bunu kısaca açıklayayım; LAFZ ya hakiki ya da mecazi olarak kullanılır.. hakiki kullanıldığında BİLİMCİ olunur.. mecazi kullanıldığında DİNCİ olunur. Lafızları mecazi yani sembolik ritüeller şeklinde kullanan masonlar dinden çıktıklarını sandıkları halde dünyanın en doğmatik dincilerdir. MA'NA imamı Nursi'nin RNK boyunda anlattığı gibi ya ismi olur ya harfi olur.. ismi olduğunda Tanrı TANIMAZ olunur.. harfi olduğunda Tanrı TANIR olur. Çoğu insan bunu anlamaz birbirini inancında müşrik ya da imanında münafık olarak tanımlar. FİKİR İmamı Nursi'nin dediği gibi ya afaki ya da enfüsi kullanılır. Afaki kullanılırsa SOL GÖRÜ kesrette dağıtır.. enfüsi kullanırsa SAĞ DUYU vahdette toplar. ZİKİR ya cehri ve açık olur ya da hafi ve gizli olur.. İnsan sürekli CEHRİ ve açık zikir çektiğinde KAİNATI tanrı olarak görmeye başlar panteist olur.. Lâ mevcude illa hû.. der.. şayet sürekli HAFİ ve gizli zikir çektiğinde İNSANI tanrı olarak görmeye başlar.. panenteist olur.. tabi zikir ve tesbihi birbirinden ayırmak lazım. Çoğu insan tesbihini ve mantrasını ZİKİR sanır. Benim namaz dışında zikir ve mantra ile işim olmaz. Biz FİKİR insanıyız.. zikri inkar etmeyiz. Kur'an okumak ve yaşamak güzeldir. Allah'ın zikre en büyüktür.. okuman ve yaşaman O'na ulaşman içindir. Teşebbüh-ü billah olmak değil teşebbüh-ü biahlakillah'dır.. yani Tanrı'ya benzemek değil Tanrı'nın AHLAK'ını elde etmektir ki bu SALİH AMEL ile olur.. bu asırda ise ameli salih eşyayı iktisatlı kullanmak ve eşhası adaletli çalıştırmaktır. Bunun dışında camiye, kiliseye, havraya, mason tapınağına ve budist tapınağına gitmek herkesin özel seçimi ve yoludur ve kimse onlara karışmamalı. Benim dinin haktır onunla cenneti gidiyorum diye düşünmek beşbin.. üç bin.. iki bin ve bin beş yüz seneden sonra boş bir hayaldir. İnsan olmadan İSLAM olmaz.. İNSAN ise islam olmadan kurtulmaz. Peki İSLAM olmak nedir ? Bunun için YBA dava ediyorum.. çünkü İNSANI etrafın sana söylediği şekilde değil onu kendin bulmalısın.. NE matematik temelli insan ilimleri olan FKB.. NE mantık temelli evren ilimleri FKB.. ve ne de san'attan edebiyata.. bilimden hukuka insan etkinlikleri insanı anlatıp bitirebilir.. çünkü günlük dilin düz yazısı insanı uyutmaktan başka bir sonucu olmuyor ki bunu 7 ekim katliamı ile gördük.. totaliter ve otoriter bir İDEOLOJİ haline gelmiş müslümanlar ve masonlar ve marksistler boşu boşuna inanıp körü körüne savaşmaktan başka bir şey bilmiyorlar. Pek ben mi biliyorum.. biliyorum desem daha önce anlattıklarıma ters düşerim.. amma insanı tanımak için YBA tekniğini ve yöntemini ve dilini inşa etmeye çalıştım.. onunla İNSANBİLİM yazarak kurmaya çalıştım ve burada iki örneği med ve amed olarak verdim. İnsanbilimle de İSLAMBİLİMi yazarak kurmaya çalıştım. Bu yazmaklar elbette TOPLUMSAL yapıp etmek ve BİREYSEL kurup kılmak değil.. bunlar uzun iş.. ben bir TOHUM'um.. onunla bilgi toplumu ve hukuk devleti ülkelerini yaşamaya ve yaşatmaya çalışan aileler.. toplumlar.. uluslar.. ülkeler ortaya çıkacaktır. Bundan yeni bir toplum DOĞACAKTIR. İranden yunanistana.. ıraktan israile.. halklar bu kan ve göz yaşından sonra.. ANADOLU BİRLEŞİK CUMHURİYETLERİ'inin devlet-i insaniyelerini kuracaktır. Dilin bilime ve dinin hukuka intikal ettiğini.. eğer bilimin esası olan iktisadı ve hukukun temeli olan adaleti gerçekleştirebilirlerse kültürü ve uygarlığı sürdürebilecklerdir.. kim bilir bir gün dilin ve bilimin zirvesi olan HİKMETE.. dinin ve hukukun zirvesi olan AHLAKA.. çıkabileceklerdir.. böyle ahseni takvimin hedefi olan ahseni amele.. ahseni kasas ile ulaşabilecektir. Bizim her birimizi düşen ise HÜSNÜ HATİME'ye mazhar olmaktır. Bunun yolu insanın eşini dost etmesinden geçiyor. Gerisi laf ile güzafdır. Saygılarımla.. sağlıcakla kalınız.

Osmanziya ve Dinnur YAŞAR ve Mustafa BUĞUÇAM

21.09.2024 üçyol izmir 08:30

Cevaplar:
Mesajı Yazan: osmanziya
Mesaj Tarihi: 21-Eylül-2024 Saat 14:03
https://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=2486&PN=1

Dünyalar açık ya da kapalı olur.. büyüzden de çeşitli ya da eşitli olurlar... ancak buna DÜNYA yerine evren ve âlem ve system dahi diyebilirsiniz.. oysa her birini ayrı ayrı tanımlamak gerekir.. eğe BİLİM yapıyorsak halbuki günlük dilin tanımlaması sadece sözlüktür.
Dünyalar açık olduğundan ve bu yüzden birden fazla dünyayı yani
kimseyi memnun etmek mümkün değildir.. çünkü HER BİRİMİZİN ayrı dünyası bulunur.. ancak birbirimizin gönlünü almak vardır ki bunun sırrı da yanlış yapmamak yapılınca da özür dilemektir.
Bizler dünyayı açık sanarak daha doğrusu kapalı var saymayarak konuşmaya başlarız.. yoksa düşüncemizde haps olurduk. Gerçi kendimizi de eleştiriyoruz lakin "dışarı"dan gelen eleştiri daha gerçekci ve sağlam oluyor.. eğer yapılan ele verip veriştirici değilse.
Saygılarımla.
21.04.2024 14:03 Dinnur Yaşar

İNSAN nedir sorusunu yanıtlamak kolaydır da insan kimdir sorusunu yanıtlamak zordur.. çünkü bir nesne iyi biliriz de kimseyi iyi bilmeyiz.. onu ÖZNE ile karıştırırız.

Mustafa BUĞUÇAM 21.09.2024 14:08

Yöntem Bilimsel Analiz'e içerik sağlamak için insanbilim ve islambilim reklamları yapıyoruz. Bunu yapa yapa yirmi yılda iyi bir yazar olamadım fakat ortaya ciddi bir insan ve islam bilgisi çıktı.. yani bunlar sağdan ve soldan alınan fikirler ve zikirler değil.. özgün çalışmalarla ortaya çıkan malzemeler.

İşte bu çalışma onları toparlayan bir yayın oldu.

Saygılarımla

Osmanziya 21.09.2024 üçyol izmir 14:12

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info