Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: gark Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2973

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: gark
    Gönderim Zamanı: 15-Aralık-2023 Saat 08:28
https://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=2169&PID=3324#3324

Gark olmak.. batmak..
G gurur
R riya
K kibir ile batmak şöyle mümkün:
A atalet
B batalet
D dalalet
ABD, GRK ile batar.
Bu paylaşımda bu olay anlatılıyor.
Böylece YBA reklamı yapılıyor.

Maksadım kalbin hallerini anlatmak değil.. her birimiz kendimize göre bir yol bularak murakebe ve muhasebe ve muhakeme yaparız.
Buna nefis muhasebesi ya da vicdan ile insaf karşılaştırması denir.
Benim burada muradım sol aks olan KÜFÜR ve KİZB ile sağ aks olan SİNA ve HATA çizgisini göstermektir. Sonra büyük tabloyu inceleme başlamasına yardım etmektir.
Elbette bunu düz yazı okuma alışkanlığınızla yapamazsınız.. teker teker harflerle yazılmış kelimeleri okuyarak.. yavaş yavaş teemmül etmeniz ve anladıklarını eliştirmeniz ve anlamadıklarınızı sormanız içindir.
Saygılarımla
Osmanziya

Iraz ve itira..
Maraz ve ariza..
A-rıza..ROZALITE
GururRIYAKibir
GRK.. gark eden haller.

Istigrak odugumuz
Hassasiyet ve hissiyat

Bize tahsis edilen KABILIÝET
Bizden beklenen ISTIKBAL
Kısaca IHTISASIMIZ.. verilen kabiliyet ve yetimizle başlayan uzmanligimiz.. becerimiz.. başarımiz.. salahiyetimiz ve beklenen yetkimiz.

ABD
A talet ve B atalet ve D alalet.
TUL-U EMEL
Tal.. çeşit çeşit guzellikler.. türlü turlu iyilikler.. uzun vadeli emeller.. bunlara göre ameller ve bunlara göre elemler.

Elemlerime
Amellerime
Emellerime
Bir çare yok mu ?

Biz yetmiş yaşinda neyi iyi yapmalı idik.. neyi saglam ve saglikli yaparak SALIH bulunmaliydik.

osmanziya 15.12.2023

Sanırım bu tablo 2023 sonuna kadar sürecek.. DVD'ler üstünde yazılı yaş ve am ve tan ve inç sözcükleri yaşamı amaç edinen şuuru (tanıncı) gösteriyor.. ar-aç.. am-aç.. ad-aç üç gösteriyor. Gereksinim ve hacat bakımandan hayat gaye ediniliyor.. yaşamak ve hayatta kalmak ve üremek ve çoğalmak teme güdüler olarak görünüyor. Elbette meşru ve makul ve makbul olduktan sonra gereksinimi karşılamanın ve rahat ve ferah yaşamanın bir zararı olmaz. Zenginden ve sıcaktan zarar gelmez.. zarar verin soğuk ve yoksulluktur. Hem kendine hem etrafına muzır olur. İkinci düzeyde yaşam bir araçtır.. şuurun gayelerini gerçekleştirmek ve bir ihtisas kazanmak için temelli bir alettir. Üçüncü düzey ve seviye de insan ihtisas kazanda meslekte Rabbinin ismini okumaya başlayacaktır. Böylece hayat ad-aç haline gelecektir. Benim çağırdığım harrat.. yani kasrını ikmal etme aşaması budur. İnşaallah Rabbimiz bunu bizlere nasip eyleye. Amin.   

Mel SAMIMI teemmul
Mal CIDDI imal
Emel SAFİ elem
Amel HALIS istimal

Düzenleyen osmanziya - 15-Aralık-2023 Saat 09:00
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Aralık-2023 Saat 08:49

Kendini arayan yolcu böyle dedi.. ben de böyle dedim:

Sarı gülleri severim.. teşekkür ederim. Alemi insana açan sevgisi mi yoksa kendisi mi bilemem fakat KENDİNİ SEVMEK güzel bir başlangıç.. Cuma Özüsan hocam bunu KENDİNİ BAĞIŞLAYABİLMEK olarak okuyor.. Ben kendimi bilmiyorum ki onu seveyim.. amma Koca Yunus'un ilim ilim bilmektik İLİM KENDİN bilmektir.. sen kendi bilmezsin bu nice okumaktır pusulasıyla yöntembilim.. insanbilim.. islambilim.. YAZIYORUM.. eskiden YAPIYORUM yazardım.. demek yanlış yazmakmış.. yapmak ayrı.. yazmak ayrı.. kim bilir hep yazdığım için yapmaya sıra gelmiyor. Saygılarımla. Sağlıcakla kalınız. osmanziya
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Aralık-2023 Saat 08:57
İnsanlara verirsen alırsın.. vermezsen alamazsın.
Bunu kafana sokmalısın.. almadan vermekte zaten YARATAN'a mahsus bir sıfat ya da vasıf değil mi ?

Çünkü insan çalışırken.. çalıştırırken.. alışırken ve alıştırırken ÇALAR.
Elbette bazen kaval çalar lakin çoğu zaman mal ve hizmet çalar. Meşru olursa ÇIKAR adı verilir.. gayrı meşru olursa ÇALINTI.

Günlük dilin düz yazısına karşı açtığımız savaşta cephede bir GEDİK açamadık.. hep ver elini ver elini.. dedik bu yüzden kimse elimizi tutmadı.. al elimi.. al elimi.. desem ellerimde HAZIR açık SEHİL seçik ANLAŞILIR anlatımlar bulunsaydı.. kim almazdı ki.. bu yüzden ben vermemeye ve onlarda almamaya alıştı.. ancak bizim alışkanlıklar ve alışkınlıklar ile mücahede etme gibi bir görevimizde bulunuyor. YÖNTEM BİLİMİ BEĞENEN ARKADAŞLAR gurubunda bir çalışma başlattık.. lakin bazı engeller yüzünden sürdüremedik. İnşaallah devam ederiz.

Saygılarımla.

osmanziya
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma